T: 668 242 840

SZKODA PO POWODZI
SZKODA PO ZALANIU

Odszkodowanie za powódź i zalanie

Jak starać się o odszkodowanie po powodzi?

Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela, telefonicznie lub on-line.

Zrób dokładną dokumentację zdjęciową mienia zniszczonego w powodzi lub które uległo zalaniu.

Spisz wszystkie straty, przedmioty opisz z możliwą dokładnością określającą jakość i ilość (producent, rok produkcji).

Poproś firmę budowlaną o kosztorys planowanych prac remontowych lub budowlanych po powodzi.

Zaproś likwidatora i pokaż mu wszystkie uszkodzenia.

Jeśli ekipy sprzątające zabierają uszkodzone przedmioty sfotografuj je, spisz listę zabranych rzeczy.

Przed zgłoszeniem szkody, warto dokładnie sprawdzić polisę i ogólne warunki ubezpieczenia pod względem wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku wątpliwości, warto skorzystać z pomocy prawnika.

Dokumentuj wszelkie koszty poniesione na naprawę mienia oraz jego zabezpieczenie (faktury, rachunki) – na tej podstawie otrzymasz odszkodowanie. Jeśli interweniowały u Ciebie służby, poproś o dokument, protokół z tych czynności w celu uzyskania odszkodowania.

Spytaj na infolinii ubezpieczyciela jakie usługi masz w ramach assistance, często jest to hotel na czas remontu, koszt przechowania mienia itp.

Uzyskanie odszkodowania za zalanie mieszkania, domu czy samochodu jest regulowane przepisami prawa cywilnego oraz zapisami OWU.

Zakład ubezpieczeń obowiązany jest wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody, ale zwykle najpierw wypłaca kwotę bezsporną, a w czasie likwidacji szkody wraz z dostarczaną dokumentacją postępowanie likwidacyjne trwa dłużej. Zwykle nie jest wypłacane pełne odszkodowanie, trzeba się odwoływać i składać reklamację, co przedłuża odzyskanie pieniędzy o kolejny miesiąc. Już na etapie reklamacji warto skonsultować sprawę z osobami, które profesjonalnie zajmują się prowadzeniem postępowań sądowych (szczególnie w zakresie odszkodowań).

Jeśli ubezpieczyciel w dalszym ciągu odmawia wypłaty świadczenia, to konieczne będzie przeprowadzenie postępowania sądowego.

Zawieranie ugody z ubezpieczycielem pod presją czasu nie jest dobrym rozwiązaniem. Ugoda oznacza rezygnację z dalszych roszczeń. Jeżeli więc z kwoty ugody nie wyremontujesz domu to nie będzie już możliwości uzyskania odszkodowania na pokrycie dalszych strat.

Ubezpieczyciel nie ma prawa pomniejszać odszkodowania o wsparcie otrzymane od państwa. Oznaczałoby to, że Ubezpieczyciel jest beneficjentem wsparcia, a to byłoby sprzeczne z prawem. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 14 września 2016 r. (III CZP/35/16) potwierdził, że z umowy ubezpieczenia wynika, że ubezpieczyciel za określona składkę udziela ubezpieczonemu ochrony do poziomu wyznaczonego sumą ubezpieczenia. W związku z tym bez znaczenia dla wysokości odszkodowania jest fakt, czy i skąd oraz z jakiego tytułu poszkodowany przez powódź otrzymał inne środki jak przykładowo zasiłki z funduszu ubezpieczeń społecznych, z budżetu państwa, samorządu czy też pomoc finansowa lub materialna ze spontanicznych społecznych zbiórek/ darowizn na rzecz powodzian.

W razie pytań zapraszamy do współpracy. Jak wygląda współpraca znajdziesz pod linkiem http://optimumodszkodowania.pl/jak-wyglada-nasza-wspolpraca/

Close Menu
×
×

Koszyk